Naše sudjelovanje u projektu „Mala splitska debata“

Autor: Snježana Nižetić, 2. 2. 2016.

Projekt „Mala splitska debata“ je projekt Dječjeg gradskog vijeća Grada Splita koji se provodi od listopada 2015.  do travnja 2016.  Sudionici su 27 dječjih vijećnika (iz 27 splitskih osnovnih škola) koji će biti članovi svoje školske ekipe od 3 člana. Tijekom provedbe projekta, nakon izrada kurikuluma i edukacije sudionika, održavana su natjecanja među školama. Koordinaciju rada na projektu provela je profesorica Anđelka Visković, viša savjetnica gradonačelnika Grada Splita, a edukaciju je provela profesorica Danka Hrženjak Munivrana.

Debatnu skupinu OŠ „Srinjine“ čine učenici Mia Muše (6.a), Toma Jukić, član Dječjeg gradskog vijeća (7.a) i Sara Ostojić (7.a). Radu skupine pridonijele su i učenice Jelena Muše (6.a), Nikolina Mužinić (6.b), Elen Ordulj (6.b) i Katarina Novaković (6.a) koje su pomagale uvježbavati debatiranje. Rad debatne skupine odvijao se pod vodstvom Mihaele Čotić, profesorice Hrvatskoga jezika te koordinatorice projekta Mala splitska debata.

Prvi krug natjecanja održan je 26. studenog 2015. godine, istodobno u nekoliko osnovnih škola, a debatiralo se o tabletima u nastavi. Debatna teza glasila je „Treba li učenicima omogućiti korištenje tableta u nastavi.“  Naša debatna skupina pobijedila je OŠ „Stobreč“ i tako prošla u drugi krug natjecanja.

Drugi krug natjecanja održan je 17. prosinca 2015., a debetiralo se o maloj maturi. Debatna teza bila je „Treba uvesti malu maturu na kraju osnovnoškolskog obrazovanja.“ Pobijedili smo debatnu ekipu OŠ „Mejaši“ i tako osigurali nastup u četvrtfinalu.

Treći krug natjecanja održan je 25. siječnja 2016. Tema je bila Građanski odgoj, a debatna teza: „U svrhu sustavne brige za mlade, treba uvesti Građanski odgoj u osnovne škole, kao obavezan predmet.“ Na samo korak do polufinala, pobijedila nas je debatna ekipa OŠ „Visoka“.

Debata se pokazala kao odličan motivator u aspektu rada i razvoja kritičkog mišljenja, timskog rada, razvoja komunikacijskih vještina, aktivnog slušanja, argumentiranog raspravljanja i uvažavanja tuđeg mišljenja.

Važno je napomenuti da će Grad Split ovaj projekt prijaviti za naj projekt Dječjeg gradskog vijeća za 2016. godinu.

Imajući na umu da je važno sudjelovati, a ne pobijediti, oprostili smo se od natjecanja u projektu „Mala splitska debata“, ponosni što smo imalu priliku predstavljati našu školu i što smo postali bogatiji za jedno novo iskustvo i za novu izvannastavnu aktivnost u našoj školi.