Učenici naše škole osvojili 2. mjesto na izložbi likovnih radova „Dioklecijanova škrinjica 2016.“

Autor: Snježana Nižetić, 26. 4. 2016.

Završnim kvizom te izložbom učeničkih radova u muzeju označen je završetak ovogodišnjeg projekta „Dioklecijanove škrinjice“. U projektu je uz 1700 učenika trećih razreda iz svih 27 splitskih osnovnih škola sudjelovalo i 48 vodiča Udruge turističkih vodiča grada Splita koji su, u prvom dijelu projekta, besplatno vodili učenike u razgled palače.

Cilj projekta kojeg je osmislio Grad Split, u suradnji s osnovnim školama i Udrugom turističkih vodiča, je bio da se kod najmlađih potakne svijest o vrijednosti kulturne baštine i važnosti njenog očuvanja, kako bi Dioklecijanovu palaču se naučilo prepoznati, sačuvati i prezentirati kao najveću vrijednost našeg grada. Tako su se i naši „trećaši“ upoznali s izgradnjom Dioklecijanove palače, njenim izmjenama kroz povijest i ukupnim vrednotama te njenim značenjem kako za grad Split tako i za svjetsku baštinu.

Organizatori su u bogatom mnoštvu likovnih radova na temu palače najboljim radom proglasili likovni prikaz OŠ „Manuš“. Ništa manje vrijedna je nagrada naših drugoplasiranih učenika 3.razreda, koji su likovni rad napravili sa svojom učiteljicom Milicom Josipović! Osnovni motiv našeg likovnog rada je prepoznatljiva brnistra, čija je žuta boja prikazala snažan kontrast, ali i poveznicu dojmova i detalja Dioklecijanove palače.  Trećeplasirana je OŠ „Blatine Škrape“. Učenicima i mentorima je prigodne nagrade uručila zamjenica splitskog gradonačelnika Aida Batarelo. Predstavnici naše školu, su uz svoju učiteljicu i ravnateljicu škole, bili Marčelina Barić, Ivan Lončar i Tomislav Hrvojević. Izložba učeničkih radova bila je otvorena do 26. travnja 2016. godine, a od ovog tjedna naš rad možete pogledati u atriju škole.

Pobjednici ovogodišnjeg završnog kviza znanja učenika su učenici Osnovne škole „Mertojak“. Oni su u finalnom nadmetanju, održanom u Etnografskom muzeju, pokazali najbolje poznavanje Dioklecijanove palače te pobijedili vršnjake iz osnovnih škola „Pojišan“, koji su bili drugi i „Gripe“, koji su zauzeli treće mjesto.

Pripremila: Anita Dujela

(Izvor: Grad Split prijatelj djece, web)