Terenska nastava na Perunu

Autor: Snježana Nižetić, 3. 10. 2016.

23. rujna obilježava se Međunarodni dan kulturne baštine i Dan europske baštine. Također, uobičajeno je da na isti datum nastupa jesenski ekvinocij (jesenska ravnodnevnica) odnosno da ulazimo u jesen. Ove godine jesen je nastupila dan ranije, ali smo svejedno ovaj datum pun simbolike uzeli za datum održavanja naše terenske nastave.

U sklopu školskog projekta pod nazivom „Tragovima Poljica“ učenici petog i šestog razreda su u pratnji svojih razrednika imali priliku upoznati se na terenu s brojnim zanimljivostima koje pruža područje u kojem žive. Brdo Perun pružilo je impresivnu kulisu za objašnjavanje fenomena koje inače obrađuju na nastavi geografije, povijesti i vjeronauka, dok je uspon do crkvice sv. Jure iznad Strožanca poslužio kao nadopuna nastavi tjelesne kulture.  Uspon je započeo oko 8:00 sati stazom Vilar, a dolazak do odredišta potrajao je nešto više od dva sata. U međuvremenu je učenicima u pauzama objašnjavano nastajanje krških fenomena poput škrapa i kamenica, dok je pogled na suprotnu stranu potoka otkrivao suhozidine koje su služile zadržavanju zemlje na padinama ladi lakšeg obrađivanja polja.

Pogled na crkvicu sv. Jure s raskrižja planinarskih staza otkrio je i ostatke nekadašnje gradine koja je štitila naselje predrimskih stanovnika Poljica. Oni su za svoj dom odabrali brdske predjele prostora koji će se upravo po njima srodnim stanovnicima nazvati Dalmacijom. Dolaskom pred samu crkvicu učenici su imali priliku poslušati legendu o nastanku svijeta, koju su stari Slaveni prenosili s generacije na generaciju, a i saznati nešto više o njihovoj religiji. Naime, i samo ime brda potječe od jednog od božanstava starih Slavena, boga gromovnika Peruna. Nije slučajno ni to da su se upravo njegova svetišta preimenovala u svetišta sv. Jure ili sv. Ilije. Na brdu Perun nalaze se dvije crkvice sv. Jure, a njegov značaj za Poljičane se očituje i u činjenici da se poljički knez birao na blagdan sv. Jurja (23. travnja).

Značajan doprinos našoj terenskoj nastavi dali su članovi planinarskog društva „Perun“ iz Podstrane koji su učenicima objašnjavali oznake koje se nalaze uz samu stazu. Radilo se o planinarskim markacijama koje služe orijentaciji prilikom samog korištenja staza. Nakon edukacije učenika o osnovama planinarske etike i nešto duljeg odmora uz prekrasan pogled na Split, Kaštela, Žrnovnicu i obližnje srednjodalmatinske otoke, zaputili smo se istim putem natrag prema školi. Vrijeme nas je također poslužilo. Iako je uspon nešto izazovniji kada na nebu „nema oblačka“, pogled s vrha je svakako impresivniji. Školski autobus je učenike dovezao doma kao i u tipičan školski dan, ali se nadamo kako je ova netipična učionica na otvorenom barem odškrinula prozor u svijet nekadašnjih stanovnika Poljica i zainteresirala učenike kako bi dodatno istraživali bogatstva koja krije njihov zavičaj.

Foto - galerija

Pripremio: Mate Dedić