E-zbornik malih istraživačkih radova učenika OŠ "Srinjine"

Autor: Antonela Matić, 13. 6. 2018.

Izrazito nam je zadovoljstvo predstaviti Vam E-zbornik malih istraživačkih radova učenika OŠ „Srinjine“ nastao u sklopu projekta Istražujem. Promišljam. Zaključujem!. E-zbornik je kruna rada učenika od četvrtog do osmog razreda naše škole, u kojem su predstavljeni istraživački radovi ostvareni u različitim nastavnim sadržajima. Zbornik donosi prave, male, istraživačke radove o Nikoli Tesli, Faustu Vrančiću, Ivanu Vučetiću, Augustu Šenoi te istraživačke plakate, mentalne mape i duhovite stripove o Ruđeru Boškoviću, Banu Josipu Jelačiću, Fabjanu Kaliterni, Mili Gojsalić, Inkviziciji i mikroskopu.

Proces pripreme za izradu istraživačkih radova i plakata bio je dugotrajan i sveobuhvatan, a omogućio da učenici usvoje osnove pretraživanja informacija u fizičkom okruženju (učionica, školska knjižnica, gradska knjižnica) i mređnom okruženju (mrežni katalog gradske knjižnice, relevantne baze podataka i repozitoriji, mrežne stranice), da pronađene informacije vrednuju, dalje koriste i izrađuju neke nove informacije i edukativne sadržaje. Također, su savladali osnove autorskog prava, ali i osvijestili važnost razvoja divergentnog (kreativnog) mišljenja.

U samom projektu, sudjelovali su učenici od prvog do osmog razreda. Zadaci za učenike od prvog do trećeg razreda bili su prilagođeni njihovom uzrastu te nisu predmet ovog zbornika. Vjerujemo da će njihovi budući istraživački radovi biti prikazani u nekom od nadolazećih malih, istraživačkih e-zbornika. Do slijedećeg E-zbornika, pozdravljamo Vas s osmjehom!

« Ožujak 2024 »