Putujuća izložba "Plakati za dušu" u našoj školi

Autor: Ivana Žunić, 12. 3. 2019.

Posljednjih mjesec dana u našoj školi  ugostili smo putujuću izložbu pod nazivom Plakati za dušu. Plakati su nastali  s ciljem zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja djece i mladih tijekom projektnih aktivnosti  Nastavnog zavoda za javno zdravstvo-SDŽ/Službe za mentalno zdravlje u suradnji s odgojno – obrazovnim i javnim ustanovama u Splitsko – dalmatinskoj županiji.

Naši učenici su za vrijeme trajanja izložbe na satovima razrednika pričali  o porukama koje plakati prenose, a neki su svoje dojmove i zapisali. Plakati koji su se učenicima najviše svidjeli su „Čovjek nije otok“ i „Ruka spasa“.

U nastavku možete pročitati neke od učeničkih dojmova.

Učenice 2. razreda su izabrale plakat Vrtuljak osjećaja kao najljepši:

“Ima puno sportova i društvenih stvari. Plakat poručuje da bi se ljudi trebali puno više igrati i biti vani, a ne u kući i gledati TV.“

„Sviđa mi se jer je dobar, veseo, „utješuje“ ljude, šalje pismo-poruku kako će sve loše proć' i promijeniti se u bolje. Poručuje da se ljudi trebaju više baviti igrom i sportom.“

Učenike 2. razreda najviše se dojmio plakat Pretežno vedro:

“ Sviđa mi se plakat jer je na njemu „Čovječe ne ljuti se“. Volim igrati društvene igre, zabavno je i tada ne razmišljamo o bolestima koje nas muče. Misli nam se okupe oko same igre.

“Plakat nam poručuje da se ne tučemo i da budemo dobri jedni prema drugima.“

Ruka spasa – Ovaj plakat mi se sviđa jer je to plakat koji štiti djecu od nasilja. (3.r)

Najviše mi se sviđa plakat Jedan povezani svijet jer mislim da bi svi ljudi na svijetu trebali imati ista prava i da bi se svi ljudi trebali međusobno poštovati. (4.r)

Izabrao sam plakat Čovjek nije otok jer nam govori i da mi nismo sami i da nam drugi ljudi mogu pomoći u teškim situacijama. (4.r)

Čovjek nije otokČovjek ne može biti bez društva, prijatelja. Ja mislim da bi se čovjek koji je sam usrećio bar da mu netko pošalje poruku preko mobitela. Čovjeku uvijek treba pomoć od prijatelja pa ne vjerujem da bi čovjek mogao biti bez prijatelja u nevolji. (6.r)