STIPE BOŽIĆ U OŠ SRINJINE

Autor: Snježana Nižetić, 14. 5. 2016.

Uoči proslave dana škole imali smo čast ugostiti jednog od najvećih svjetskih alpinista, Stipu Božića. Dana 10.5. učenicima petog i sedmog razreda omogućeno je da iz prve ruke saznaju kako je to izgledalo osvojiti najviše vrhove svih kontinenata te stajati na vrhu svijeta, i to čak dva puta. Ali, kako se vijest o slavnom gostu predavaču brzo proširila, učionica se pokazala jedva dostatnom da primi sve znatiželjne posjetitelje. Tako su učenici od prvog do sedmog razreda imali priliku saznati o vrhunskim planinarskim pothvatima, ali i početcima slavnog Vrgorčanina. Iz dalmatinskog krša otisnuo se prema najvišim vrhovima Azije i ostalih kontinenata, spustio se u  najdublju jamu Hrvatske (među najdubljima je u svijetu) i sudjelovao u ekspediciji koja je stigla do Sjevernoga pola.

Veliki broj ljudi za sebe voli reći da im je „sve ravno“, da glatko kroče kroz život. Stipe Božić se odlučio za drugačiji put. Pred njim je sve bilo ispunjeno teškim usponima i, kako je sam rekao, još težim silascima. U  trenutku osvajanja Sjevernoga pola „sve mu je bilo južno“, naravno mislimo pritom na strane svijeta. Naglasio je kako nije samo cilj taj koji gura ljude naprijed, već da je i samo putovanje do ostvarivanja tog cilja jako često nagrada za sav uloženi trud i napor. Uz to što je proslavio Hrvatsku svojim uspjesima, jedan je vrh na Antarktici nazvao po voljenoj domovini. Pritom su vodili računa da ne ostavljaju žuti snijeg za neke nove osvajače ovoga snježnog prostranstva. Nije govorio o svom ratnom putu, pa osobito želimo istaknuti kako je u najtežim trenutcima za Hrvatsku dao svoje znanje i vještine na raspolaganje obučavajući naše vojnike za kretanje najzahtjevnijim terenima. Čak je 1992.g. bio ranjen, i to gelerom mine koji ga je pogodio blizu srca. Kao član HGSS-a desetljećima sudjeluje u akcijama spašavanja, ne samo u Hrvatskoj već i diljem Europe. Ovim putem želimo mu još jednom zahvaliti na dolasku i želji da udovolji brojnim učenicima koji su poželjeli autogram ili fotografiju sa slavnim planinarom. Nadamo se da će imati još puno uspjeha u daljnjem radu, što manje neostvarenih želja, te da će njegov život i njegova priča nadahnuti sve one koji se još nisu odlučili učiniti taj jako važni prvi korak prema ostvarenju svojih snova.

Pripremio: Mate Dedić

« Ožujak 2024 »