Integrirana terenska nastava

Autor: Anita Dujela, 2. 10. 2017.

U petak su učenici šestih i sedmih razreda nastavu proveli na terenu, u širem području grada Omiša. Obišli smo HE Zakučac, svetište i poučnu stazu sv. Leopolda Bogdana Mandića. U završnom dijelu terena bili smo na području Radmanovih mlinica, gdje su  najhrabriji učenici i učitelj TZK isprobali slobodno penjanje. Više pod opširnije!

Fotogalerija (37 slika)

Na kurikularnom planiranju izvanučioničke nastave, voditelj Mate Dedić izradio je sa suradnicima program integrirane terenske nastave. Ona je obuhvatila više obrazovnih područja: geografiju, povijest, tehničku kulturu, fiziku, vjeronauk i TZK.

Cilj ovakvog tipa nastave je bio kvalitetnije proučiti gradivo predviđeno nastavnim planom i programom te potaknuti interes učenika prema povijesnoj baštini prostora na kojem učenici žive. Ovom izvanučioničkom nastavom nastojali smo produbili afinitet prema zdravom načinu života i, konačno, prema istraživanju geografskih, vjerskih i znanstvenih sadržaja u širem području. Elementima tjelesne i zdravstvene kulture posebno smo obilježili  i  Europski školski sportski dan.

Upravo je svaki segment terenske nastave zadobio veliko zanimanje učenika. U HE Zakučac učenici su vidjeli neposredne procese stvaranja električne energije te su upoznali osnove funkcioniranja hidroelektrane. Lijepo vrijeme poslužilo nas je u svetištu sv. Leopolda Mandića, u kojem su učenici čuli zanimljive crtice iz njegovog života te iz života Mile Gojsalić, heroine Poljičkog kraja. Na poučnoj stazi učenici su se prisjetili osnova orijentiranja i imali su slobodno vrijeme za zajedničku užinu. Zasigurno najzabavniji dio terenske nastave za učenike je bio posjet Radmanovim mlinicama i omiškim stijenama. Ovim putem se zahvaljujemo instruktorima slobodnog penjanja, Iris i Vicku iz Planinarskog društva Perun, koji su uputili najhrabrije učenike u osnove slobodnog penjanja.

Anita Dujela