Izvanučionička nastava: posjet Državnom arhivu i kinoteci Zlatna vrata

Autor: Ivana Žunić, 21. 11. 2018.

Naši petaši i šestaši  prošli petak (16. studenoga) proveli su na izvanučioničkoj nastavi u Splitu.

Posjetili smo kinoteku Zlatna vrata, te nakon izraza dobrodošlice voditelja kinoteke, gospodina Ercegovića, pogledali francuski animirani film Fantomski dječak (Phantom boy). Film je hvaljen od kritičara po svojoj stiliziranoj animaciji te je dobitnik raznih  nagrada, a u Hrvatskoj je prikazan u obiteljskom programu na Animafestu 2016. u Zagrebu te u dječjem programu Pulskog filmskog festivala.

Nakon zanimljive i napete detektivske filmske priče, uputili smo se prema Državnome arhivu u Splitu. U Arhivu nas je dočekala ravnateljica, gospođa Grgičević, te nam objasnila djelatnost i ustroj ove ustanove. Posjetili smo nekoliko odsjeka, a u svakome od njih nas je čekao stručnjak s pripremljenim arhivskim materijalima. Bilo je jako zanimljivo i poučno u Arhivu mapa za Istru i Dalmaciju pogledati mape Srinjina i Tugara iz prve polovice 19. stoljeća. Prepoznali smo toponime koji i danas postoje. U Odjelu za sređivanje i obradu arhivskoga gradiva najzanimljivije su bile stare matične knjige, važan i koristan povijesni izvor za istraživanje predaka i obiteljske povijesti te za izradu obiteljskoga stabla. Tako smo i u njima pronašli poznata srinjanska i tugarska prezimena. Na Odsjeku za filmsko i nekonvencionalno gradivo opet smo malo pričali o filmu i njegovoj povijesti te o čuvanju starih filmskih zapisa, a kako se čuvaju i restauriraju stari dokumenti, papiri, knjige i ilustracije saznali smo na Odjelu za konzervaciju, restauraciju i zaštitu arhivskoga gradiva.

Nakon svega što smo vidjeli i naučili, na kraju smo samo mogli poželjeti da ovakve nastave bude što više.