Izvanučionička nastava

EKSKURZIJA 4. RAZREDA – HRVATSKO ZAGORJE

Autor: Ivana Žunić, 22. 5. 2019.

Usprkos buri, kiši, poplavi,

ništa mi neće ovi dan pokvarit...

Četvrtaši naše škole, njih 14, sa  svojim  učiteljem Juricom Škalabrinom  od 14. – 17. svibnja bili su na ekskurziji u Hrvatskome zagorju.

Zbog nevremena koje je u prethodna dva dana poharalo cijelu Hrvatsku, morali smo , „ u hodu „ raditi neke promjene prvotnoga plana.

Tako smo prvoga dana, umjesto na Plitvice,   koje su bile zatvorene za sve posjete zbog   porušenih stabala te poplavljenih staza i prilaznih cesta, otišli u Zadar.

Na putu smo stali na odmorištu Krka , kod Skradina, obišli spomenik Gospi od puta, uživali u pogledu na Prokljansko jezero i grad Skradin ( koliko nam je to snažna bura dopustila ), a onda zajedno marendali u tamošnjem restoranu.

U Zadru, smo posjetili Muzej antičkog stakla. Tu smo saznali kako staklo dobija boje. Vidjeli smo razne staklene posude, velike i male,  stare nekoliko tisuća godina ili pak nekoliko sekunda, jer smo gledali kako majstor – puhač stakla pravi staklenu posudicu. Kasnije je jedna teta na plameniku pravila nakit od murano stakla. U  susjednoj zgradi nalazi se Muzej iluzija. Kakvih li sve čuda tu ima: raznih igara, stol sa glavom u tanjuru, soba ogledala, kosi pod, šareni tunel , koji nas je sve oduševio i stalno smo se vraćali u još jednu šetnju. Nakon toga obišli smo grad. Šetnja Kalelargom, uz razgled Svete Stošije, Svetog Donata, dovela nas je do Foruma. Uz zanimljivu priču vodiča tu smo ručali. Kasnije smo otišli do Morskih orgulja i Pozdrava suncu. Uživali smo u glazbi mora, a onda nastavili putovanje. Obilazno jer je Sveti Rok , zbog orkanske bure zatvoren. U autobusu svi razmjenjuju doživljaje i pokazuju suvenire koje su kupili.  Kod Benkovca, cesta je zatvorena i policija nas šalje na obilazni smjer preko Knina. Kasno poslijepodne, naš autobusić se dokopao auto ceste. Uz dječju pjesmu i njemu je bilo lakše i veselije voziti. Kasno navečer konačno smo stigli u naš hotel   „ Well Tuhelj“ u Tuheljskim  Toplicama. Iako im je radno vrijeme već prošlo, ljubazni kuhari i konobari su nas čekali da nakon cjelodnevnog putešestvija večeramo. Nakon večere smjestili smo se u svojim sobama. Kraj učiteljeve sobe bio je jedan dječji krevetić koji je postao naše mjesto okupljanja.  Drugoga dana prijepodne smo posjetili Muzej krapinskih neandertalaca. Vani, na brdo  Hušnjakovo - nalazište krapinskog pračovjeka  nije se moglo zbog obilne kiše, blata i mogućeg odrona.  Nakon gledanja filma, obilaska muzeja i usputnog fotografiranja, zaputili smo se prema  dvorcu Trakošćan. Tu smo vidjeli kako su ljudi živjeli u prošlosti. Nakon ručka u kleti Kozjak ( smještenoj na vrhu nekog brda. U Gornjoj Stubici  obišli smo spomenik Matiji Gupcu, vođi Seljačke bune iz 1573. godine i Gupčevu lipu koja je jedini živi svjedok Seljačke bune. Pod tom je lipom, prema legendi, Matija Gubec okupljao svoje istomišljenike. Nakon toga  smo bili u najvećem hrvatskom Marijanskom svetištu – Mariji Bistrici. U Zelenjaku smo, pored spomenika hrvatskoj himni, jedinom spomeniku himni u svijetu, otpjevali „ Lijepu našu „ . Nakon večere, u hotelu, slijedila je disco večer. Tu smo se družili sa vršnjacima iz Novog Vinodolskog i Rovinja.

Dan treći bio je rezerviran za Zagreb. Prijepodne posjet Tehničkom muzeju (razgled stalnih postava , obilazak rudnika u podzemlju muzeja, te boravak u planetariju ). Nakon ručka, uz grijalice u Tkalčićevoj ulici,  šetali smo središtem Zagreba. Obišli smo katedralu, Gornji grad, te se fotografirali na Markovome trgu. Nakon toga šetali smo Maksimirom i parkom i ZOO- om. Nakon večere  opet je bila disco večer.

Četvrti dan- je bio i dan povratka.  Nakon doručka odvukli smo velike i teške kovčege do autobusa. Zauzimamo svoja mjesta i putujemo do Karlovca. Tu smo posjetili veliki akvarij slatkovodnih riba.  Poslijepodne smo stigli u Ogulin. Posjetili smo tamošnji Zavičajni muzej te Kuću bajki Ivane Brlić Mažuranić. Tu smo se igrali i upoznali sa mnogim likovima iz bajki. Kasno uvečer smo stigli u Srinjine, gdje su nas dočekali naši roditelji.

No,  Kako nam je bilo na putu, što smo sve i gdje posjetili pogledajte i vi na sljedećim fotografijama:

> Nastava  > Izvanučionička nastava