2018-02-12 20:00:00

Posjet osmih razreda Vukovaru

Iz krvi i bola niknut će cvijeće

I nikada narod zaboravit neće

Vukovar

Stoji grad

(H. Hegedušić, Vukovar)

Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ pokrenula je projekt „Posjet osmih razreda Vukovaru“. I naša škola uključila se u ovaj projekt, već drugu godinu zaredom. Više o putu pročitajte u nastavku.

Terenska nastava za učenike 8. a i 8. b razreda započela je 4. 2. Put do Slavonije bio je dug, ali naši dragi osmaši pobrinuli su se za dobru atmosferu,  a vozači za sigurnu vožnju te smo u hostel Dubrovnik sretno stigli u večernjim satima.

Sljedećeg dana posjetili smo Muzej vučedolske kulture i Gradski muzej Vukovar. Kroz moderan Muzej vučedolske kulture na veoma zanimljiv način vodila nas je kustosica muzeja i pokazala nam brojne materijalne izvore iz prapovijesti koji su pronađeni na lokalitetu Vučedola. Muzej prikazuje život i postignuća vučedolske kulture.

Gradski muzej Vukovar nalazi se u dvorcu Eltz koji je tijekom rata pretrpio velika oštećenja. Nakon dugogodišnjeg truda, muzej je opet otvoren 2013. godine i sadrži više od 1400 djela suvremene i europske umjetnosti. Na kraju posjeta Gradskom muzeju, učenicima je prikazan desetominutni film o razaranjima grada Vukovara, ali su se paralelno prikazivale i slike obnovljenog grada. Na kraju nas je kustosica izvela na balkon Gradskog muzeja, odakle se pruža predivan pogled na obnovljeni grad i šetnicu uz Dunav.

Nakon ručka, učenici su odslušali predavanja Domovinski rat i Bitka za Vukovar. S posebnom pozornošću slušali su bojnika Milana Ivankovića koji ih je detaljno upoznao s tromjesečnim borbama na vukovarskom području. Nakon predavanja, slobodno popodne proveli smo u obilasku centra grada Vukovara. Večernje sate učenici su proveli u disku, a potom su svi krenuli na zasluženi odmor.

Drugi dan obilazili smo memorijalne lokalitete. Dan je započeo dolaskom u bolnicu u sklopu koje se nalazi Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991. Za vrijeme opsade grada bolnica je postala vojna bolnica. Sustavno je bombardirana i uništavana od strane agresora. Danas je u toj bolnici vjerno rekonstruiran život nekoliko stotina ranjenika i bolničkog osoblja. Taj prikaz na učenike je ostavio snažan dojam . Nakon bolnice, uputili smo se na Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata. Devet stotina trideset i osam bijelih križeva simboliziraju žrtve na ovoj najvećoj masovnoj grobnici nakon Drugog svjetskog rata.  Zadnja naša memorijalna lokacija obuhvaćala je Spomen dom Ovčara i masovnu grobnicu Ovčara. Prepuni tužnih emocija, zapalili smo svijeće i pomolili se za sve one koji su svoje živote dali za domovinu.  Nakon toga posjetili smo Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti koji je izgrađen u obliku stisnute šake koja simbolizira snagu kojom se Vukovar branio od agresije.

Nakon ručka, u krugu vojarne 204. brigade HV-a razgledali smo naoružanje korišteno u Domovinskom ratu, simulaciju bojnog polja, izložbenu postavu minsko-eksplozivnih sredstava, replički prikaz srpskih koncentracijskih logora „Stajićevo“ i „Begejci“ te spomen-sobu hrvatskih branitelja.

Naš Školski volonterski klub prikupio je pakete higijenskih i prehrambenih potrepština za Socijalnu samoposlugu u Vukovaru te smo ih dostavili na njihovu adresu i bili presretni što smo tako razveselili djelatnike samoposluge kojima je i najmanja pomoć velika kao i njihove korisnike.

Prije odlaska iz grada heroja učenicima je održana prezentacija na temu „Škola mira“  s ciljem da učenici iz Vukovara odu s razumijevanjem vrijednosti mira i tolerancije. Brigadir Petar Ćavar, učenicima je s posebnom toplinom i ljubavlju, pričao o temeljnim životnim vrijednostima i savjetovao ih  da uvijek budu dobri prema svojim bližnjima, prema svojim prijateljima, učiteljima i roditeljima te da odrastu u dobre ljude i odgovorne građane koji će biti svjesni vrijednosti uvažavanja različitosti i njegovanja trajnog mira.  Na kraju je organiziran i kviz u kojem su sudjelovali učenici predstavnici škola sudionika u ovom projektu. Našu školu predstavljali su učenici Marko Čaleta i Roko Čović koji su se plasirali na treće mjesto. U takvom pozitivnom ozračju, boravak osmaša u Vukovaru nije ni mogao ljepše završiti.

Zahvaljući ovom projektu, učenicima se približio Domovinski rat i bolje su shvatili što se to događalo 1991. godine te zašto je Vukovar „grad heroj“.  Posjet ovome gradu, izazvao je u njima tugu zbog izgubljenih, nedužnih ljudskih života, ali i divljenje i poštovanje prema svima koji su ostali braniti svoj grad kao i prema onima koji danas pričaju o Vukovaru s ponosom i nadom u bolju budućnost kojoj svi težimo.

Prepuni dojmova, uspomena, novih prijateljstava, ali i ponekih simpatija, krenuli smo na put prema Dalmaciji, a Vukovar je zauvijek  osvojio srca osmaša!

Više slika pogledajte klikom na poveznicu: fotogalerija.

¨Morate iznova graditi. Prvo svoju prošlost, zatim svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. A grad, za nj se ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe. Grad – to ste vi!¨ (Siniša Glavašević, Priče iz Vukovara)

 


Osnovna škola "Srinjine"