Autor: Ivana Žunić, 27. 2. 2019.

Prema odluci Hrvatskog sabora od 17. veljače 2017. godine se posljednje srijede u veljači obilježava Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, poznatiji kao Dan ružičastih majica.

Ove je godine maslačak zaštitni znak inicijative, kako se može i vidjeti na ovogodišnjim majicama.

Zato uzmi jedno dobro djelo s njegove peteljke, i iskaži nekome ljubaznost umjesto nasilja!

U nastavku pročitajte više o samoj inicijativi te pogledajte kako je  ovaj dan obilježen u našoj školi.

Prve ružičaste majice su, u ovu svrhu, obučene u Kanadi, kao znak podrške dječaku koji je bio zlostavljan samo zato što je obukao ružičastu polo majicu prvi dan nastave. Nekoliko kolega iz njegove škole se organiziralo, to isto popodne kupilo 50 ružičastih majica te ih sutradan dijelilo u školi. Akciju su oglasili i na Facebooku te je nazvali PINK SEA. Ovo su Travis Price i David Shepard tog dana, u ružičastim majicama.

Travis Price kaže kako taj dan nisu bili sigurni hoće li im se netko rugati, niti hoće li ih napasti jer nose ružičasto kao znak potpore drugom učeniku, ali i u inat zlostavljačima. Svejedno su se odlučili na taj potez jer su željeli pokazati koliko je smiješno ismijavati nekoga zbog bilo čega, a kamoli zbog boje majice. Ono što se dogodilo je to da su i ostali učenici prepoznali apsurdnost situacije i pridružili se inicijativi te taj dan obukli ružičaste majice. Od tada, svaku zadnju srijedu u drugom mjesecu učenici i nastavnici diljem svijeta oblače ružičaste majice kao znak podrške svima koji su bili ili jesu zlostavljani.

« Svibanj 2024 »