Izvanučionička nastava

POSJET 2. I 3. RAZREDA ZRAČNOJ LUCI I DIVULJAMA

Autor: Snježana Nižetić, 29. 5. 2013.

Učenici drugog i trećeg razreda naše škole, u petak 24.svibnja 2013., posjetili su Zračnu luku Split, Učilište vatrogastva i zaštite i spašavanja Državne uprave za zaštitu i spašavanje u Divuljama te Zrakoplovnu bazu Divulje.

U Zračnoj luci obišli smo pristanišnu zgradu, promatrali ukrcaj prtljage i putnika, te polijetanje i slijetanje zrakoplova. Kroz kontrolu smo izašli na pistu. Aerodromski autobus nas je provezao po stajanci te odvezao do vatrogasaca. Uz  gromoglasne sirene iz garaže je izašao ogromni vatrogasni kamion te upalio svoje vodene topove. U trenu sve uokolo bilo je mokro.

S velikim  zanimanjem u  Učilište vatrogastva i zaštite i spašavanja Državne uprave za zaštitu i spašavanje u Divuljama pratili smo  predavanje i projekciju o postupcima i načinima spašavanja u prirodnim i drugim nesrećama. Ponovili smo  telefonske brojeve žurnih službi. Posebno smo pričali o pirotehnici i njenoj zloupotrebi, te o načinima izbijanja požara u kućama i stanovima. Potom smo isprobali vatrogasne kacige, te bocu i maske sa komprimiranim zrakom. Vani, u parku, smo bili„ pravi vatrogasci“. Šmrkom smo polijevali, ne vatru nego raslinje.

U Zrakoplovnoj bazi Divulje, posada helikoptera pričala nam je o pravom, velikom helikopteru Mi-8. Saznali su da helikopter ima važnu ulogu u spašavanju ljudi, bilo da je riječ o medicinskim letovima ili o gašenju požara. Jedva smo dočekali da uđemo i sjednemo u helikopter. Najsretniji smo bili kada smo mogli sjesti na mjesto pilota.  Za uspomenu smo se  fotografirali u helikopteru i oko njega.

« Svibanj 2024 »

> Nastava  > Izvanučionička nastava