Izvanučionička nastava

Terenska nastava: Od škole do škole starim putovima

Autor: Ivana Žunić, 14. 11. 2018.

Prije dvije godine, u sklopu školskog projekta „Tragovima poljičke baštine“, započelo je naše istraživanje neposrednog okruženja naselja Srinjine. To istraživanje uključivalo je stare pristupne putove kojima su se kretali naši preci. Već tada se javila ideja da upravo preko starih putova povežemo našu školu sa susjednima, OŠ Žrnovnica i OŠ Strožanac.  Ove godine se ta ideja počela ostvarivati, a domaćinstvo je preuzela OŠ Žrnovnica. Želja nam je da svake godine druga škola ponudi domaćinstvo i lokaciju za druženje učenika, pa i prijateljsko sportsko nadmetanje između predstavnika škola.

Prema OŠ Žrnovnica uputili smo se „Dioklecijanovim putem“, zajedno sa sedmašima iz OŠ Žrnovnica i njihovim nastavnicima. Nakon dolaska u samo mjesto (Žrnovnicu) kratko smo obišli Antoničin mlin,  nakon čega smo se uputili šetnicom uz rijeku prema zgradi osnovne škole. U posljednjem dijelu puta pridružili su nam se učenici sedmog razreda iz OŠ Strožanac i njihovi pratitelji koji su pješice stigli šetnicom uz rijeku Žrnovnicu.

Nakon dolaska u prostor škole, u atriju je učenike dočekala i pozdravila ravnateljica OŠ Žrnovnica, a potom je održana prezentacija o samoj ustanovi i zanimljivostima Žrnovnice. Nakon prezentacije, u školskoj je dvorani održano sportsko natjecanje u disciplinama odbojka i mali nogomet. Naši učenici i učenice ostvarili su dva poraza u odbojci, te dva neriješena rezultata u malom nogometu. Ovim putem im čestitamo na borbenosti i ostvarenom uspjehu.

Ova terenska nastava zamišljena je kao inicijativa kojom bi se povezale tri škole, koje spajaju stari putovi koji skrivaju brojne zanimljivosti. Stoga je ova inicijativa ili projekt nazvan „Od škole do škole starim putovima“. Želja nam je, da ne samo naši učenici, nego i članovi njihovih obitelji ožive ove važne tragove stoljetne naseljenosti Poljica i vrate ih u upotrebu na najbolji mogući način- da ih opet redovito koriste.

Ostvarivanje ove ideje ne bi bilo moguće bez aktivne suradnje predmetnih nastavnika iz geografije i ravnateljica sve tri škole. Želimo istaknuti i sudjelovanje članova Planinarskog društva „Perun“ iz Podstrane, koji su neposredno pred održavanje terenske nastave, zajedno s vrijednim mještanima Srinjina, očistili trasu kojom su se učenici kretali, te su za vrijeme održavanja terenske nastave sudjelovali u pratnji i osiguravanju učenika do dolaska u Žrnovnicu.

« Svibanj 2024 »

> Nastava  > Izvanučionička nastava